اين مسكن شمارا مي كشد!

منتشر شده در: تندرسی و ورزش بازدید: 138 نظرات: 0

کلينيک قلب؛ 

کسانی که سابقه سکته قلبی دارند و دست به مصرف داروهای مسکن همچون ایبوپروفن مي زنند بیشتر در معرض خطر سکته دوم قرار می گیرند.

قلب اندام اصلي دستگاه گردش خون است. با هر ضربان قلب، خون به سراسر بدن فرستاده مي شود و اکسيژن و موادغذايي به همه سلول هاي بدن مي رسد.

قلب معمولاً بين 60 تا 100 بار در دقيقه مي زند اما برحسب ضرورت مي تواند تندتر هم بزند.

به گفته محققان دانمارکی نتایج آزمایش روی 84 هزار دانمارکی که از سکته اول جان سالم به در برده اند نشان می دهند اگر میزان مصرف این مسکن ها زیاد و یا برای مدت طولانی باشد می تواند، ریسک سکته را تا حد زیادی بالا ببرد.

البته به گفته آن ماری شرنینگ از دانشگاه کپنهاگ مصرف حدود 1600 میلی گرم از این دارو درعرض هفت روز خطری نخواهد داشت اما افزودن به این میزان عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. 

مصرف این گونه مسکن ها در بین بیماران قلبی امری شایع است و کسانی که بیش از این مقدار استفاده کنند می توانند تا 50 درصد میزان ریسک سکته را بالا ببرند.

هنوز دقیقا مشخص نیست چرا این داروهای مسکن شانس سکته را افزایش می دهند اما گفته می شود شانس تشکیل لخته خون بیشتر شده و فشار خون هم افزایش پیدا می کند.

با توجه به این که مصرف مسکن ها برای بیماران قلبی اجتناب ناپذیر است. بیمارستان ها باید داروهایی را که میزان فشار خون را پایین می آورد را هم برای این دسته از بیماران تجویز کنند.