مختصری درباره تاریخچه دوچرخه

مختصری درباره تاریخچه دوچرخه

تاريخچه دوچرخه و دوچرخه سواري در ايران

تاریخچه دوچرخه سواری در ایران بدین صورت بود که در دوران قاجاريه كاركنان سفارت انگليس دوچرخه را به ايران آورده و از آن به عنوان يك وسيله نقلیه استفاده کردند مردم در آن زمان دوچرخه سواران را بچه شيطان لقب داده و احتمال دخالت جن و پري را در حركت اين وسيله مطرح مي نمودند . اولين فردي كه در ايران با ايجاد مغازه دوچرخه و كرايه دادن اين وسيله آن را به مردم شناساند حسين آقا شيخ است، كه در خيابان شمس العماره تهران اقدام به اين كار نمود و پس از آن فردي مسيحي بنام داديك دومين مغازه فروش دوچرخه را تاسيس كرد .

درسال 1324شمسی اولين تشكيل دوچرخه سواري با نام باشگاه  دوچرخه سواري  شكل  گرفت و در سال بعد  از آن فدراسيون دوچرخه سواري آماتور در ايران رسما هدايت و كنترل اين رشته در دست گرفت.

دوچرخه وسيله اي است ساده , سبك و انفرادي كه هم براي رفت و آمد سريعتر و هم به منظور تفريح و سرگرمي و ورزش بكار مي رود . از همان سالهاي ابتداي اختراع دوچرخه , دوچرخه سوارهايي كه به تدريج در كار خود مهارت يافتند پي بردند كه به اين وسيله مي توانند به رقابت بپردازند و مسابقاتي براي آن برگزار كنند . اولين مسابقات دوچرخه سواري به صورت طبيعي و خودجوش بين دوچرخه سوارها برگزار مي شد و بيشتر بخاطر تفريح بود تا يك مسابقه واقعي و جدي، باشگاههاي دوچرخه سواري كه داير شد مسابقات هم شكل بهتري يافت و به صورت حرفه ای برگزار شد.

نخستين مسابقه دوچرخه سواري

اولین مسابقه در سال 1868 در محله ای به نام هندون در انگلستان انجام شد . در سال 1878 اولين اتحاديه ملي دوچرخه سواران در انگلستان تاسيس شد و اين اتحاديه مقررات خاصي براي مسابقات دوچرخه سواري در جاده و پيست برقرار كرد .

تاریخچه دوچرخه

پايه هاي فدراسيون بين المللي دوچرخه سواري در سال 1900 با تاسيس اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري پایه گذاری شد. مركز اين اتحاديه شهر پاريس بود . در حال حاضر فدراسيون بين المللي دوچرخه سواري آماتور كه آن را به اختصار فياك مي نامند و از طرف كميته بين المللي المپيك به رسميت شناخته ميشود , به كار توسعه , هدايت و ايجاد مقررات جديد مي پردازد . فياك عضو اصلي اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري نيز هست . محل دفتر مركزي فياك شهر روم ايتاليا است .

مسابقات رسمي دوچرخه سواري :

در زبان انگليسي واژه BICYCLE ( دوچرخه ) از دو بخش BI به معناي دو و CYCLE به معناي دايره است . گرچه هدف اصلي صدها ميليون دوچرخه سوار در سراسر جهان تفريح كردن , تامين تندرستي و نشاط جسمي وروحي يا رفت و آمد است اما دوچرخه سواري از ورزشهاي محبوب و رايج در همه كشورها است . ورزش دوچرخه سواري ورزشي سرعتي استقامتي است كه مسابقات آن در رشته هاي مختلف , در جاده و پيست برگزار مي شود .

 

در این ورزش بیشتر عضلات پاها در حرکت خواهند بود. که این عمل باعث بالابردن استقامت بدن می شود. البته کمر و سیستم تنفسی انسان نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و به همین خاطر بسیار مورد توجه ورزشکاران حتی در رشته های دیگر می باشد. دوچرخه ایستاده یکی از ملزومات جدا نشدنی باشگاه های ورزشی می باشد.

برای مطالعه پیشنهاد میکنیم:

نظرات (2)

[…] مختصری در مورد تاریخچه دوچرخه […]

[…] تاریخچه دوچرخه […]

پیگیری سفارش
لیست مقایسه